TRANSFUZIJA
Transfuzija krvi je MEDICINSKI postopek, pri katerem prejemnik dobi KRI ali krvne proizvode INTRVENSKO v svoj KRVNI OBTOK, kot nadomestilo za pomanjkanje sestavnih delov krvi.
Pomanjkanje je lahko posledica različnih zdravstvenih težav, kot so poškodbe, slabokrvnost ipd. in se ugotavlja z laboratorijskimi diagnostičnimi postopki.
Včasih so za transfuzije uporabljali celo kri brez obdelave (razen dodajanja sredstva proti strjevanju), v sodobni medicini pa se običajno uporablja posamezne izolirane sestavne dele krvi, kot so rdeče krvničke, bele krvničke, krvna plazma itd.
Skupine ki darujejo kri so:
Kri ponavadi odvzamemo v obliki polne sveže krvi, nato pa jo ločimo na posamezne komponente s centrifugiranjem.
Glavni organizator krvodajalstva v Sloveniji je Rdeči križ s 56 območnimi združenji po vsej državi in je odgovoren za zagotavljanje zadostnega števila krvodajalcev. Za odvzem krvi, zbiranje, predelavo in oskrbo s krvjo in krvnimi izdelki ter varno transfuzijo imamo v Sloveniji mrežo transfuzijskih ustanov, ki jo sestavljajo Zavod za transfuzijsko medicino v Ljubljani in 10 transfuzijskih oddelkov pri vseh večjih slovenskih bolnišnicah. Zbiranje krvi poteka po načelih prostovoljnega, neplačanega in anonimnega dajanja krvi.
Ni komentarjev:
Objavite komentar